امروز: چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خوش آمدید, مهمان ! [ ثبت نام | ورود

آبشار دودوزن

جاذبه های گردشگری ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

باز هم آماده رفتن به سفری متفاوت شده ایم …

سفری که از خیلی چیزها دورمان می کند و لحظات فراموش نشدنی را به ما هدیه می دهد. هر چه قدر که از شهر دور و دورتر می شویم آرامش قابل لمس تر می شود.

پیچ و خم جاده و خستگی راه در برابر زیبایی های بی بدیلی که انتظارمان را می کشد اصلا به چشم نمی آیند. به جاده می زنیم و راهی روستایی در شهر شفت استان گیلان می شویم.

این بار به گوشه ای دیگر از این شهرستان می رویم تا آبشاری زیبا را در روستای خرُم کَش به تماشا بنشینیم. جایی که تصاویر و صداهای طبیعت لحظه ای هم رهایمان نمی کنند…

اگر تصمیم دارید که خستگی روزهای پرکار و مشغله را به در کنید و به دنبال مقصدی تازه هستید به شما سفر به آبشار دودوَزن را پیشنهاد می کنیم.

پای در مسیری رویایی می گذاریم …

به محض فاصله گرفتن از جاده اصلی شفت و ورود به جاده آبشار، دیدنی ها آغاز می شود. در هر لحظه از حرکت، تصویر تازه ای در جاده نقش می بندد. طبیعت شمال ایران همیشه غافل گیر کننده است. در این جاده هم ممکن است نم باران به سراغ تان بیاید یا مه هوس عبور از عرض جاده را کند و گاهی هم حیوانات اهلی سد راه تان می شوند. برای رسیدن به دودوزن نباید عجله کرد، عجله کردن در چنین جاده ای بسیاری از تجربه های لذت بخش سفر را از شما می گیرد. صبور باشید و جرعه جرعه از معجون آرامشی که نصیب تان می شود بنوشید و لذت ببرید.

در کنار طبیعت، روستاها و اهالی با صفای شان هم بر لذت سفرتان می افزایند. ابتدا از کنار روستای احمدسر گوراب می گذریم و پس از آن، روستای شالماء، سفید نرگس، بازارچه علیسرا، بقعه آقا سید کاس و آقا سید رضی و سیاه نرگس را پشت سر می گذاریم تا به روستای خرم کش برسیم. چیزی که لحظه ای دست از سرتان بر نمی دارد صدای جوش و خروش رودخانه ای است که از آبشار سرچشمه می گیرد و با نوای آهنگینش تا پایان راه ما را همراهی می کند.

تا پای آبشار قدم می زنیم…

۲۴ کیلومتر از شهر شفت دور شده و به انتهای مسیر رویایی رسیده ایم. تابلوی آبشار در اینجا دیده می شود و مارا به گذر از مسیری سنگ فرش شده و پله ای دعوت می کند. پایین رفتن از پله ها نشان از ورود به اعماق دره ای دارد که آبشار را در خود جای داده است.

در میانه راه از کنار خانه های تخریب شده می گذریم که نشان از حضور زندگی در گذشته دارند. چشمه ای در میانه راه شما را به نوشیدن آبی گوارا دعوت می کند. در جای جای مسیر دست فروشان محلی، محصولات خود را به شما ارایه می دهند.

بعد از پشت سر گذاشتن قسمتی از مسیر سنگ فرش شده در ۱۰۰ متری آبشار قرار می گیریم و اینجا جایی است که اولین و زیباترین تصویر از آن را می توانیم ببینیم.

آبشار دودوزن | سقوط با شکوه آب

آبشار دودوزن از آبشارهای زیبای استان گیلان است که در منطقه کوهستانی و ییلاقی سیاهمزکی قرار دارد. هنوز پژوهش های دقیقی در مورد این آبشار صورت نگرفته است و به همین سبب کسی ارتفاع دقیق آن را نمی داند اما عددی برابر ۵۴ متر برای آن ذکر شده است. پوشش جنگلی انبوه، رودخانه های پر جوش و خروش، چشمه های آب و زیبایی های کم نظیر در حوالی این آبشار از جمله دلایلی است که گردشگران را به این منطقه می کشاند. آب این آبشار از چشمه دودوزن سرچشمه می گیرد و پس از عبور از آبشار در رودخانه ای جاری می شود و زمین های روستایی پایین دست را سیراب می کند. زمین شناسان بر این باورند که عمر این آبشار زیبا به ۱۰۰تا ۱۵۰ سال می رسد.

تفریحات در آبشار دودوزن

امکانات تفریحی خاصی در حوالی این آبشار وجود ندارد اما در سفر به آبشار دودوزن می توانید از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

۱- آب بازی

خیس شدن در آب یکی از تجربیاتی است که در نزدیکی آبشارها لحظاتی شاد را برای گردشگران می آفریند. پس نگران خیس شدن نباشید و تن به آب بزنید تا لحظات تان به یاد ماندنی تر شوند. رفتن به نزدیکی دیواره آبشار گرچه کمی خطرناک است اما لذت خاص خود را دارد. اگر کفش  و قدرت بدنی مناسب دارید رفتن به کنار دیواره آبشار را تجربه کنید. در محلی که آبشار به آن می ریزد حوضچه ای کوچک ایجاد شده که وسوسه شیرجه در آن را برای بعضی گردشگران ایجاد می کند. برخی دل به دریا می زنند و این کار را امتحان می کنند اما به دلیل خطراتی همچون عمق نامعلوم این حوضچه و وجود سنگ های تیز این کار توصیه نمی شود.

۲- عبور از پل چوبی

یکی از قسمت های جالب توجه در محوطه آبشار وجود یک پل چوبی است که امکان عبور از عرض رودخانه را برای تان فراهم می کند. می توانید روی این پل بایستید و از تماشای آبشار از نمایی متفاوت لذت ببرید.

۳- فرود از آبشار

برخی از افراد که به دنبال خلق هیجان هستند به آبشار دودوزن می آیند تا سقوط از آن را تجربه کنند. البته برای این کار باید تجربه لازم را داشته باشید و ابزار و وسایل مورد نیاز را همراه تان ببرید.

۴- پیک نیک و عکاسی

قدم زدن در محوطه آبشار و برپا کردن پیک نیک از دیگر تفریحاتی است که روزی بسیار خاطره انگیز را برای تان رقم می زند. طبیعت پیرامون آبشار، دارای مناظر بسیار چشم نوازی است که شما را به ثبت تصاویر ترغیب می کند. پس در صورت آشنایی با اصول عکاسی از آبشار می توانید تصاویر بسیار زیبایی را ثبت کنید.

کجا بمونیم؟

در سفر به این آبشار گزینه های بسیاری برای اقامت پیش روی شما قرار می گیرند. می توانید در قلعه رودخان، ماسوله، فومن و یا روستای امامزاده ابراهیم در هتل ها یا خانه های محلی اقامت کنید و بازدید از آبشار را در برنامه سفرتان بگنجانید. کمپ در طبیعت نیز یکی از انواع اقامتی است که امکان تجربه آن را دارید.

امکانات

مسیر دسترسی تا نزدیکی آبشار آسفالته و مسیر پیاده روی تا پای آبشار سنگفرش است.

در کنار آبشار سرویس بهداشتی وجود دارد و همچنین قسمتی به عنوان نماز خانه در نظر گرفته شده است.

بوفه کوچکی برای خرید برخی خوراکی ها و آب معدنی نیز وجود دارد.

کلبه ای کوچک با آلاچیق های اطرافش، غذاهای محلی محدودی را به مسافران ارایه می کند.

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان بهترین زمان سفر به دودوزن محسوب می شود چرا که به دلیل کوهستانی بودن منطقه، آب و هوای آن بسیار خنک و مطبوع است.

بهار و تابستان: به دلیل قرار گیری آبشار در منطقه ای کوهستانی آب و هوای خنک انتظار شما را می کشد.

پاییز: منطقه جنگلی لباس رنگینی به تن می کند که بر جلوه های آبشار می افزاید.

زمستان: یخ زدگی و پوشش سپید برف نیز در زمستان مهمان منطقه می شود و زیبایی های خاص خودش را دارد. 

راه دسترسی

آدرس: استان گیلان، ۲۴ کیلومتری شفت، منطقه خرم کش

راه دسترسی: برای رسیدن به آبشار به سوی شهرستان شفت بروید و از طریق جاده شفت از مرکز این شهرستان عبور کنید. با پشت سر گذاشتن بلوار کشاورز و ورود به جاده نصیر محله به سیاهمزکی در مسیر آبشار قرار می گیرید و از کنار روستاها می گذرید.

۲ کیلومتر مانده به روستای توسه، روستای خرم کش را می بینید و پس از ۷۰۰ متر دورشدن از آن  تابلویی را می بینید که نشان می دهد ۸۰۰ متر با آبشار فاصله دارید، کافی است ۳۰۰ متر دیگر را با اتومبیل طی کنید تا مسیر آسفالته به پایان برسد. حالا به پاهای تان تکیه کنید و قدم در مسیر سنگفرش شده بگذارید تا به آبشار برسید.

در انتهای مسیر آسفالته متوجه پلی مابین مسیر خاکی و ماشین رو و مال رو می شویم. تابلویی وجود دارد که به ما نشان می دهد بقیه مسیر تا پای آبشار درحال ساخت و بازسازی است و در آینده دسترسی به پای آبشار را با اتومبیل ممکن می کند.

دیدنی های اطراف

شما می توانید از جاذبه هایی که در اطراف آبشار دودوزن قرار دارند نیز لذت ببرید. تعدادی از این جاذبه ها عبارتند از:

دریاچه سقالکسار در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری

قلعه رودخان در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری

روستای امامزاده ابراهیم در فاصله حدود ۴۶ کیلومتری

نام گذاری آبشار

نام این آبشار از جلوه آن در روزهای بارانی مه آلود آمده است. در زمان بارش باران به دلیل افزایش میزان آبِ آبشار، شدت جوش و خروش آن بیشتر و در اثر شدت برخورد با آب حوضچه مقداری از آب نیز به سمت بالا پرتاب می شود. مه نیز به این طبیعت اضافه شده و گویی دودی سفید کل آبشار را در بر می گیرد به طوری که حوضچه پای آن دیده نمی شود. این تصویر ایجاد شده باعث نام گذاری این آبشار به این صورت شده است.

سخن آخر

باز هم گوشه ای دیگر از طبیعت ایران عزیزمان را از نظر گذراندیم و غرق در زیبایی های آن شدیم. از این سفر لذت بردید؟ آیا با این جاذبه تماشایی آشنایی داشتید؟

اگر اهل گیلان هستید برای مان از طبیعت زیبای این منطقه دیدنی و جاذبه هایش بگویید و دوستان کارناوالی در تجربه های خود سهیم کنید.

اگر تا به حال سفر به شفت و بازدید از آبشار دودوزن را تجربه کرده اید، از خاطرات خود بنویسید.

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم.


برچسبی نیست

‏164 مشاهده کل, 2 امروز

  

نظر خود با بیان کنید

پاسخ دهید

درباره فومن ویلا

میخوای ملکی رو روزانه اجاره کنی؟ با جستجو در فومن ویلا، ملک مورد علاقت رو متناسب با نیاز خود پیدا کن .

میخوای ملکی رو اجاره بدی؟ با درج ملک خودت در فومن ویلا، اون رو در معرض دید مسافرین بالقوه قرار بده . اگه میخوای زودتر به نتیجه برسی می تونی آگهیت رو ویژه کنی و درخواست عکاسی حرفه ای از ملک خود نمایید . تصاویر و کلیپ های هوایی و 360 درجه سه بعدی می تونه ملک شما رو به بهترین شکل ممکن در معرض دید مسافرین قرار بده .