اخبار

اعلام تخفیف ها و معرفی جاذبه های گردشگری

نحوه برخورد با مسافران

در مسافرت شاهد تقابل مسافران و افراد بومی هستیم؛ این تقابل نکات مثبت فراوانی را به همراه دارد؛ مانند مبادله فرهنگی و به تبع آن افزایش آگاهی و شناخت از هم؛ بهبود دیدگاه طرفین به یکدیگر؛ کاهش پیشداوری ها و اندیشه های کلیشه ای نسبت به هم؛ افزایش روابط دوستانه؛ افزایش توجه و تمایل به فرهنگ یکدیگر و حتی بزرگداشت آن برای هم؛ افزایش اعتماد بنفس طرفین؛ به خصوص مردمان بومی مناطق به خاطر کمک هایی که صورت می گیرد یا بازخوردهای مثبت احتمالی مسافران؛ کاهش فشارهای عصبی و روانی در نتیجه برقراری روابط مثبت با هم و …

اما گاهی شاهد تعاملات منفی هستیم. که این نوع تعاملات باعث بروز ناراحتی و کدورت مسافر و افراد بومی می شود؛ مانند افزایش شک و شبهه، افزایش تقابل ارزش ها و ضد ارزش ها، افزایش احتمال شوک فرهنگی و … در این مقاله می خواهیم ؛ با ارائه راهکارهایی باعث افزایش تعاملات مثبت مسافران و افراد بومی شویم.
پیش داوری ها را کم کنید
عموماً در برخورد با مسافران شهرها و کشورهای مختلف، پیش فرض هایی داریم، که به خصوص وقتی این پیش فرض ها منفی است ، راه را برای ارتباط مثبت می بندد . این پیش فرض ها بیشتر ناشی از تعمیم های افراطی ماست؛ در واقع وقتی با یک یا چند نفر از فرهنگی متفاوت روبه رو می شویم و رفتارهای متفاوتی از آنان می بینیم یا حداقل دیگران برای ما تعریف می کنند، گمان می کنیم همه افراد آن فرهنگ یا شهر، این رفتار منفی را دارند! بنابراین لازم است قبل از هر گونه رفتار و برخوردی ، پیش فرض های منفی خود را، که مانع ارتباط مثبت می شود کنار بگذاریم.
برخوردی همراه با احترام داشته باشیم.
شاید مهم ترین کاری که باید انجام دهیم داشتن برخوردی همراه با احترام و خوش رویی است زیرا نماینده افراد ساکنین منطقه خود هستیم و از طرفی مسافران نیز انتظار راهنمایی و کمک خواهی محترمانه دارند. برخورد مناسب می تواند به تبادل فرهنگی مثبت، افزایش روابط اجتماعی و حتی حس خود ارزشمندی در ما منجر شود.
از برخی سوالات مسافران تعجب نکنیم.
گاهی مسافران از ما، که ساکن بومی هستیم و به منطقه سکونت مان تسلط کافی داریم و برای مان خیلی چیزها بدیهی و ساده است ، سوالاتی می پرسند که گاه باعث تعجب و گاهی هم کلافگی ما می شوند. اما لازم است بدانیم مسافران در موقعیت غریب هستند و نیاز به اطمینان بخشی دارند و آنچه برای ما ساده به نظر می رسد ، برای آنان یک چالش و سوال است. بنابراین لازم است با سعه صدر و آرامش به سوالات مسافران جواب دهیم.
برنقاط مشترک تمرکز کنیم
همان طور که گفته ش تقابل فرهنگی گر چه می تواند مثبت باشد، گاهی به دلیل تقابل ارزش ها و ضد ارزش ها و همچنین افزایش تضادها و به تبع ان خود برتربینی ها، می تواند باعث بروز کدورت و خصومت شود و حالت تدافعی را در افراد ایجاد کند. در این مواقع بهتر است به جای تمرکز بر نقاط متضاد و اختلافات ، بر نقاط مشترکی مانند هم وطن بودن ، هم دین بودن و … حتی انسان بودن تاکید کنیم.
در امور مسافران تجسس نکنیم
گاهی کنجکاو می شویم درباره مسایل شخصی و علائق مسافران با انها صحبت کنیم و وارد گفت و گو شویم، و حتی به جای آنها تصمیم بگیریم که مثلا به کجای شهر بروند یا مقصد بعدی شان چه باشد. این نوع رفتارها برای برخی افراد ناراحت کننده است. بنابراین تا زمانی از ما درخواست یا سوالی نکرده اند بهتر است نظر خود را مطرح نکنیم.

پارسا همدانی ، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

برگرفته از سایت آرامیس مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *