امروز: سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸
خوش آمدید, مهمان ! [ ثبت نام | ورود

دوعالم کوه سیاه کوه

جاذبه های گردشگری ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

دوعالم کوه سیاه کوه

    “دوعالم کوه” که به زبان محلی “دوال کوه” یا “دوآل کوه” گفته می شود، مدفن امامزادگان “سیدعلی” و “سیدمحمد” از نسل امام موسی کاظم(ع) است و شاید به خاطر وجود مزار دو امامزاده در قله اش، آن را دو عالم کوه نامیده اند.

این کوه در روستای “سیاه کوه” آلیان واقع شده است.

   ” مردم منطقه مسلمان و شیعه مذهبند و در کوهپایه ها عمدتا زبان گویش “تالشی” و در جلگه با گویش “گیلکی” صحبت می کنند.
  سه طرف کوه با جلگه احاطه شده و یال غربی این کوه به ییلاقات منطقه و قلل دیگر می بیوندد. به نظر می رسد دوعالم کوه نزدیکترین قله به جلگه غربی گیلان باشد که برای کوهنوردی سبک “کوه پیمایی” نیز مناسب است.
زمانی این منطقه پایگاه “میرزا کوچک خان” بوده و “روس ها” برجی از جنس آهن برای دیده بانی ساخته اند که هنوز پابرجاست.
  این دو بزرگوار با گروهی از “علویان” که به خون خواهی از امام هشتم علی ابن موسی الرضا(ع) خروج نموده بودند وارد کشور ایران شدند که بس از درگیری با گروهی از مهاجمان و منافقان به گروه های مختلف تقسیم شدند.

  سردار لشگر ایشان “سید جلال الدین اشرف” در نزدیکی “رودبار گیلان” به شهادت رسید و جنازه مبارک او پس از جاسازی در یک تابوت ، به آب رودخانه “سفید رود” انداخته شد و در نزدیکی “آستانه اشرفیه” توسط شیعیان حضرت علی(ع) از آب گرفته و به خاک سپرده شد و نام شهر “آستانه اشرفیه” از این سردار شجاع اسلام باقیمانده است.

و در آخر این بزرگواران که در تعقیب و گریز ،توسط یکی از مخالفان به شهادت می رسند ، توسط شخصی به نام “قدرت اله” در بالای این کوه به خاک سپرده شده اند و سالیان دراز بصورت مزار و قبر بوده است.سپس به خواب شخصی گمنام در می آید و او پس از مدتی جستجو این قله در میان کوهستان موفق به یافتن این دو مزار گردیده و بقعه ای می سازد.

به امید دیدارتان در دو عالم کوه


برچسبی نیست

‏121 مشاهده کل, 3 امروز

  

نظر خود با بیان کنید

پاسخ دهید

درباره فومن ویلا

میخوای ملکی رو روزانه اجاره کنی؟ با جستجو در فومن ویلا، ملک مورد علاقت رو متناسب با نیاز خود پیدا کن .

میخوای ملکی رو اجاره بدی؟ با درج ملک خودت در فومن ویلا، اون رو در معرض دید مسافرین بالقوه قرار بده . اگه میخوای زودتر به نتیجه برسی می تونی آگهیت رو ویژه کنی و درخواست عکاسی حرفه ای از ملک خود نمایید . تصاویر و کلیپ های هوایی و 360 درجه سه بعدی می تونه ملک شما رو به بهترین شکل ممکن در معرض دید مسافرین قرار بده .